Na základě častých dotazů stávajících členů-nájemců družstva, ale také i bývalých nájemců, dnes již vlastníků bytových jednotek a spoluvlastníků společných prostor v domě, se v tomto článku pokusíme vysvětlit problematiku vypořádacího podílu.
Je nepochybné, že členství v družstvu, představující souhrn členských práv a povinností, má i majetkovou hodnotu. Tato skutečnost vyplývá i z toho, že při zániku členství za trvání družstva, má člen nárok na vypořádací podíl. Ve vztahu k družstvu najdeme obecnou úpravu v ustanovení § 233 obchodního zákoníku.
V odstavcích 2 až 4 uvedeného paragrafu, najdeme postup při určení výše vypořádacího podílu a stanovení splatnosti nároku na vypořádácí podíl. V odst. 5 se však uvádí, že ustanovení odstavců 2 až 4 se použijí, jen pokud stanovy neurčují jinak.
Touto jinou úpravou je ustanovení čl. 30 – Majetkové vypořádání - stanov Stavebního bytového družstva ve Frýdku-Místku. Zde se uvádí, že vypořádací podíl se rovná výplatě majetkové účasti dosavadního člena družstva. U nebydlícího člena se jeho majetková účast rovná základnímu členskému vkladu a dalšímu členskému vkladu. U nájemce se vypořádací podíl rovná základnímu členskému vkladu a členskému podílu, tvořeného dalším členským vkladem a dodatečným členským vkladem.
Konkrétně v případě člena družstva – nebydlícího představuje majetková účast základní členský vklad, (v současné době 500,- Kč) a další členský vklad, (4.500,- Kč). Zanikne-li členství v družstvu členovi nebydlícímu za trvání družstva, má nárok na vyplacení vypořádácího podílu, který se rovná jeho majetkové účasti v družstvu, v našem případě 500,- Kč + 4.500,- Kč, tedy celkem 5.000,- Kč.
U člena družstva nájemce představuje majetková účast základní členský vklad, (500,- Kč), další členský vklad , (4.500,- Kč) a doplatek do výše členského podílu, (např. 30.000,- Kč, tzv. dodatečný členský vklad). Celkový členský podíl, (v našem případě 35.000,-Kč), je zahrnut v hodnotě jím užívaného bytu. Při zániku členství za trvání družstva, vzniká nájemci nárok na vypořádácí podíl, který se rovná majetkové účasti tohoto nájemce v družstvu ve výši jeho členského podílu, (v našem případě 35.000,- Kč).
Rozhodne-li se člen družstva nájemce převést užívaný byt do svého vlastnictví, je mu základní členský vklad i členský podíl převeden v hodnotě převáděného bytu, a proto mu tento podíl již nemůže být vyplacen podruhé, tzn. v penězích.
Převede-li člen družstva svá členská práva a povinnosti na jinou osobu, převádí tím na tuto osobu i nárok na vypořádací podíl. Převedením členských práv a povinností převádí i členství v družstvu z převádějícího člena-nájemce na přejímající osobu.
Člen družstva může své členství v družstvu ukončit rovněž spolu s vrácením jím dosud užívaného družstevního bytu zpět družstvu. V tom případě dostane od družstva vyplacen základní členský, dodatečný a další členský vklad, to znamená v našem shora uvedeném případě 35.000,- Kč.
Vyplacením vypořádacího podílu bývalému členu družstva některým z uvedených způsobů, jsou veškeré majetkové vztahy mezi družstvem a bývalým členem vypořádány a majetkový podíl bývalého člena na majetku družstva se rovná nule.
Pokud chce nastávající vlastník bytové jednotky a spoluvlastník společných částí domu zůstat členem družstva, musí ještě před převodem bytu do vlastnictví zaplatit základní členský vklad, aby naplnil zákonnou podmínku danou § 24 odst. 9 zákona č. 72/1994 Sb., který říká, že členství v družstvu nezaniká, jestliže majetková účast člena v družstvu i po převode jednotky dosahuje alespoň výše základního členského vkladu. Tento základní členský vklad je pro všechny členy družstva stejný a činí 500,- Kč, a po dobu trvání členství nemůže majetková účast člena klesnout pod tuto hodnotu. Pokud členství člena-vlastníka v družstvu zanikne, vzniká mu nárok na vyplacení majetkové účasti, tj. základního členského vkladu ve výši 500,- Kč. Vyplacením tohoto základního členského vkladu jsou opět majetkové vztahy mezi bývalým členem–vlastníkem a družstvem vypořádány, a podíl bývalého člena na majetku družstva se rovná nule.